Mevsim Geçişlerine Dikkat!

Bahar aylarının gelmesi ile doğa canlanır, havalar artık yavaş yavaş ısınmaya başlar. Mevsim geçişleri genel olarak ısı değişimlerinin en çok olduğu aylardır. Havanın bir ısınıp bir soğuması ise hastalıklara yakalanma riskini artırır. Soğuk algınlığı, grip ve nezle gibi birçok şikayet mevsim geçişlerinde daha fazla görülmektedir.

Mevsim geçişleri; ısı değişimleri nedeniyle sadece soğuk algınlığına değil, alerjik reaksiyonlarında artmasına sebep oluyor. Sık sık değişen hava sıcaklıkları nedeniyle vücut kendi ısı ayarını yapmakta zorlanır, giyilen kıyafetler ya kalın yada ince gelmektedir. Sonuç olarak bağışıklık sistemimizin zayıflaması ile karşı karşıya kalırız. Bağışıklık sistemindeki bu zayıflama nedeniyle de hastalıklarla karşılaşma oranı da artar. Mevsim geçişlerinden en çok 65 yaş üstü bireyler ve çocuklar etkilenmektedir. Çünkü bu yaş gruplarının genel olarak bağışıklık sistemleri daha zayıftır. Bunun yanında bu yaş grubunda olmayıp bütün gün klima ya da havalandırma sisteminin iyi olmadığı kapalı ortamlarda çalışan bireylerde, okulda fazla sayıda ve hep bir arada olan çocuklarda bakteri ve virüslerin çoğalması ve yayılması daha da hızlanmaktadır.

Peki neler yapabiliriz?
• Kapalı ortamlarda havalandırmanın iyi yapılması
• Hapşırırken yada öksürürken ağızın kapatılması
• Ellerimizi yıkamak
• Bol su ve sıvı tüketmek
• Düzenli uyku
• Düzenli bir şekilde vitamin ve takviyeler almak
• Özellikle 65 yaş üstü bireylerin grip ve zatürre aşısı yaptırabilir

Eczanelerde Satılmaktadır

Ürünlerimiz takviye edici gıdalardır. Takviye edici gıdalar normal beslenmeyi takviye etmek amacıyla besin öğeleri veya besleyici ve fizyolojik etkileri bulunan maddeleri içerir.
Ürünlerimiz ilaç değildir. Tedavi amacıyla kullanılmaz.