Pastil Kullanımı Neden Önemli

Pastiller; virüslerin ve bakterilerin giriş kapısı olan ağız ve burun için; boğazdaki virüsü hapsedip akciğere inmesine engel olan koruyucu bir etkinlik sağlamaktadır. Doğal içeriği ve şekersiz kullanımı olan pastilleri toplu taşıma araçları ya da kalabalık ortamlara girmeden önce kullanacağınızda boğazınızdaki virüs ve bakterilerin akciğere inmemesine yardımcı olacaktır.

Pastil kullanımında en önemli noktalardan birisi ise şeker. Şeker; özellikle bakteriler için bir besin kaynağıdır ve onların çoğalmalarını desteklemektedir. Ağız içerisindeki bakterilerin hem gelişmesini hem de üremesini teşvik etmemek için pastiller genel olarak şekersiz tercih edilmelidir. Özellikle içerisinde bulunduğumuz pandemi döneminde açık havada ve 1,5 metre mesafede maske kullanımının zorunlu olmadığı anlarda pastil kullanımı ile ağız içi korumanızı sağlayabilirsiniz. Pastiller, birden tüketilmeyen ağızda yavaş yavaş emilerek tüketilen ürünler olduğu için bu kullanımı nedeniyle virüs ve bakterilerin akciğerlere inmemesine yardımcı olur. Ağız içi floranızı destekler.

Eczanelerde Satılmaktadır

Ürünlerimiz takviye edici gıdalardır. Takviye edici gıdalar normal beslenmeyi takviye etmek amacıyla besin öğeleri veya besleyici ve fizyolojik etkileri bulunan maddeleri içerir.
Ürünlerimiz ilaç değildir. Tedavi amacıyla kullanılmaz.