Sambucu nigra ve Koronovirüsler

İçinde bulunduğumuz pandemi döneminde özellikle immünomodülatör ve anti-viral etkileri nedeniyle bazı bitkiler ön plana çıkmaktadır. Sambucus nigra; özellikle influenza A ve B virüslerine karşı inhibe etme özelliği nedeniyle hayli adından bahsettirmekte. Sambucusun anti-viral etkinliğinde en önemli aktiviteyi sağlayan quercetin, geçmiş yıllarda tavuklarda bulaşıcı olan bronşit virüsüne (IBV) karşı da önemli viral etkinlik sağladığı görülmüştür. Sambucus nigra quercetin dışında; antosiyaninler , fenolik asitler, tripterpenik asitler barındırmaktadır.

IBV; patojenik bir koronavirüstür. Koronavirüsler; zoonotik yani hayvan kökenli virüslerdir. 2014 yılında IBV üzerinde yapılan bir çalışmada enfeksiyonun çeşitli aşamalarında uygulanan Sambucus nigra'nın , hastalığın ilk belirtilerinin görüldüğü erken dönemde etkili olduğu görülmüştür. Virüslerde genel olarak DNA ya da RNA formundaki nükleik asit ve bu nükleik asiti korumaya yardımcı olan bir protein kılıf bulunur. Bu virüslerin yağ ve protein molekülleri içeren bu kılıfı; Sambucus nigra'nın inaktif hale getirdiği görülmüştür. Sambucus nigradaki polifenollerin bu etkiyi gösterdiği düşünülmektedir. Anti-viral etki gösteren bitkilerdeki diğer bir bileşik ise lektinlerdir. Sambucus nigra da bu lektin bileşiklerini de içermektedir. Bunun yanında içeriğindeki fenolik bileşikler makrofaj aktivitesini ve monositlerden sitokinlerin salınımını artırarak bağışıklık düzenleyici etki göstermektedir. Birçok uzman Sambucus nigra'nın hepatit B, hepatit C, HIV gibi diğer zarf virüslerine karşı daha geniş etkilere sahip olabileceğini düşünmektedir.

Kaynak:
Chen C, Zuckerman DM, Brantley S, Sharpe M, Childress K, Hoiczyk E, Pendleton AR. Sambucus nigra extracts inhibit infectious bronchitis virus at an early point during replication. BMC Vet Res. 2014 Jan 16;10:24. doi: 10.1186/1746-6148-10-24. PMID: 24433341; PMCID: PMC3899428.

Eczanelerde Satılmaktadır

Ürünlerimiz takviye edici gıdalardır. Takviye edici gıdalar normal beslenmeyi takviye etmek amacıyla besin öğeleri veya besleyici ve fizyolojik etkileri bulunan maddeleri içerir.
Ürünlerimiz ilaç değildir. Tedavi amacıyla kullanılmaz.